Fototapety, czy obrazy?

Fototapety, czy obrazy?

Dekorując wnętrze już zagospodarowane, nie mamy zbyt wielkiego wyboru i musimy zdecydować się na dekoracje ścienne. Zazwyczaj wybiera się fototapety albo obrazy, najlepiej drukowane na zamówienie. Dlaczego drukowane na zamówienie? Ponieważ w obydwu przypadkach są większe możliwości personalizacji produktu.

Wybierając fototapetę, musimy najpierw zmierzyć ścianę, aby określić wymiary docelowe wydruku. W ten sposób otrzymujemy również proporcje wymiarowe ramki, która posłuży do kadrowania zdjęcia. Wybierając zdjęcie do wydruku, kierujemy się oczywiście swoim gustem oraz przeznaczeniem pomieszczenia. Inne motywy pasują do sypialni, inne do salonu, a inne do pomieszczenia firmowego. Nie musimy przyklejać fototapety na całą ścianę, czasem lepiej jest wybrać tylko część ściany, kompozycja będzie lepsza, a fototapeta stanieje o kilkadziesiąt procent (zobacz https://fototapety.art).

Fototapeta nadaje się szczególnie do radykalnej zmiany stylu wnętrza. Tak duża dekoracja dominuje nad pomieszczenie, a czasami przytłacza. Bardzo łatwo jest przesadzić, zwłaszcza jeśli fototapeta jest na całą ścianę, a motyw bardzo kolorowy i źle dobrany. W takich przypadkach lepsze będą obrazy drukowane na zamówienie, ponieważ zmiana ich wymiarów jest dostępna w zakresie o wiele większym niż dla fototapet. Pozwala to na znacznie lepsze dopasowanie dekoracji do konkretnego pomieszczenia. Czasem wystarczy mały obraz, jako wypełnienie pustej ściany, czasem potrzebujemy silnego akcentu i wówczas decydujemy się na większy obraz. Obrazy nie mają tak restrykcyjnych wymagań dotyczących bazowego zdjęcia, jak fototapety, dlatego można je drukować z własnych zdjęć. Będzie to nie tylko dekoracja, ale również pamiątka.